Twin Size Wood Platform Bed with House-shaped Headboard and Built-in LED, Walnut+White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 42.40 |
| Assembled Height (in.) | 39.40 |
| Weight (lbs) | 62.50 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this bed features a sturdy high-quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House Bed Design] A house-shaped headboard, complete with a chimney and a window, this bed adds a rustic, country feel to your room.
- [With LED Light] There is a built-in LED light in the headboard, which can help you look for goods clearly and add warmth to the room.
- [Extra Storage Space] The built-in window of the headboard can store your phone or remote controller. You don't need to find another place to put them.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Walnut+White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 42.4''W x 39.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 39.4'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 62.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Twin Size Wood Platform Bed with House-shaped Headboard and Built-in LED, Walnut+White
Twin Size Wood Platform Bed with House-shaped Headboard and Built-in LED, Walnut+White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 42.40 |
| Assembled Height (in.) | 39.40 |
| Weight (lbs) | 62.50 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this bed features a sturdy high-quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House Bed Design] A house-shaped headboard, complete with a chimney and a window, this bed adds a rustic, country feel to your room.
- [With LED Light] There is a built-in LED light in the headboard, which can help you look for goods clearly and add warmth to the room.
- [Extra Storage Space] The built-in window of the headboard can store your phone or remote controller. You don't need to find another place to put them.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Walnut+White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 42.4''W x 39.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 39.4'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 62.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 42.40 |
| Assembled Height (in.) | 39.40 |
| Weight (lbs) | 62.50 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this bed features a sturdy high-quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House Bed Design] A house-shaped headboard, complete with a chimney and a window, this bed adds a rustic, country feel to your room.
- [With LED Light] There is a built-in LED light in the headboard, which can help you look for goods clearly and add warmth to the room.
- [Extra Storage Space] The built-in window of the headboard can store your phone or remote controller. You don't need to find another place to put them.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Walnut+White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 42.4''W x 39.4''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Total Height | 39.4'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 62.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























