Twin Size Wood Platform Bed with House-shaped Storage Headboard and Trundle, Gray
Specifications
| Place of Origin | Malaysia |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 45.40 |
| Weight (lbs) | 171.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this house bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House-shaped Storage Headboard] Featuring a house-shaped headboard with five storage shelves, this bed combines functionality with beauty. Your books, toys or electronic devices can all be accommodated. Gray or Walnut finish adds a rustic, rustic feel to your room.
- [Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84''L x 41.8''W x 45.4''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.2'' |
| Trundle Bed | 74'' x 39.2'' |
| Total Height | 45.4'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/4'' |
| Overall Product Weight | 171lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 220lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Twin Size Wood Platform Bed with House-shaped Storage Headboard and Trundle, Gray
Twin Size Wood Platform Bed with House-shaped Storage Headboard and Trundle, Gray
Specifications
| Place of Origin | Malaysia |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 45.40 |
| Weight (lbs) | 171.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this house bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House-shaped Storage Headboard] Featuring a house-shaped headboard with five storage shelves, this bed combines functionality with beauty. Your books, toys or electronic devices can all be accommodated. Gray or Walnut finish adds a rustic, rustic feel to your room.
- [Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84''L x 41.8''W x 45.4''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.2'' |
| Trundle Bed | 74'' x 39.2'' |
| Total Height | 45.4'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/4'' |
| Overall Product Weight | 171lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 220lbs |
Original: $516.53
-70%$516.53
$154.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Malaysia |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 45.40 |
| Weight (lbs) | 171.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this house bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House-shaped Storage Headboard] Featuring a house-shaped headboard with five storage shelves, this bed combines functionality with beauty. Your books, toys or electronic devices can all be accommodated. Gray or Walnut finish adds a rustic, rustic feel to your room.
- [Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84''L x 41.8''W x 45.4''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.2'' |
| Trundle Bed | 74'' x 39.2'' |
| Total Height | 45.4'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/4'' |
| Overall Product Weight | 171lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 220lbs |























