Twin Size Wooden House Bed with Twin Size Trundle, Natural
Specifications
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.40 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 65.50 |
| Weight (lbs) | 94.31 |
Product Features
- [Creativity House Bed] The kids house bed featuring a classic house-shape, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Spacious Storage] The wood house platform bed with trundle offer extra sleeping space for sleep-over. Simply just roll out when needed and roll in when it's not in use. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood and MDF so that the bed is sturdy and durable for years to come.
- [Headboard Included]This twin size house platform bed includes 2 headboards to provide you with a comfortable backrest while sleeping.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:79.4''L x 41.8''W x 65.5''H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Weight & Dimensions | 79.4''L x 41.8'' W x 65.5'' H |
| Number of Package | 1 |
| Overall Product Weight | 94.31 LBS |
| Weight Capacity | Bed:300 LBS Trundle:300LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Product Type | Daybed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Natural/Walnut |
| Material | Pinewood+Plywood |
| Number of Slats | Bed:10 Trundle:7 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Twin Size Wooden House Bed with Twin Size Trundle, Natural
Twin Size Wooden House Bed with Twin Size Trundle, Natural
Specifications
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.40 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 65.50 |
| Weight (lbs) | 94.31 |
Product Features
- [Creativity House Bed] The kids house bed featuring a classic house-shape, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Spacious Storage] The wood house platform bed with trundle offer extra sleeping space for sleep-over. Simply just roll out when needed and roll in when it's not in use. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood and MDF so that the bed is sturdy and durable for years to come.
- [Headboard Included]This twin size house platform bed includes 2 headboards to provide you with a comfortable backrest while sleeping.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:79.4''L x 41.8''W x 65.5''H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Weight & Dimensions | 79.4''L x 41.8'' W x 65.5'' H |
| Number of Package | 1 |
| Overall Product Weight | 94.31 LBS |
| Weight Capacity | Bed:300 LBS Trundle:300LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Product Type | Daybed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Natural/Walnut |
| Material | Pinewood+Plywood |
| Number of Slats | Bed:10 Trundle:7 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $507.09
-70%$507.09
$152.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.40 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 65.50 |
| Weight (lbs) | 94.31 |
Product Features
- [Creativity House Bed] The kids house bed featuring a classic house-shape, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Spacious Storage] The wood house platform bed with trundle offer extra sleeping space for sleep-over. Simply just roll out when needed and roll in when it's not in use. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood and MDF so that the bed is sturdy and durable for years to come.
- [Headboard Included]This twin size house platform bed includes 2 headboards to provide you with a comfortable backrest while sleeping.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:79.4''L x 41.8''W x 65.5''H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Weight & Dimensions | 79.4''L x 41.8'' W x 65.5'' H |
| Number of Package | 1 |
| Overall Product Weight | 94.31 LBS |
| Weight Capacity | Bed:300 LBS Trundle:300LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Product Type | Daybed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Natural/Walnut |
| Material | Pinewood+Plywood |
| Number of Slats | Bed:10 Trundle:7 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























