Twin Size Wooden House Bed with Two Drawers, Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Wood Type | Pine |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 62.90 |
| Weight (lbs) | 96.00 |
Product Features
- [Creativity House Bed] The kids house bed featuring a classic house-shape, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Spacious Storage] The wood house platform bed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood and MDF so that the bed is sturdy and durable for years to come.
- [Headboard Included]This twin size house platform bed includes 2 headboards to provide you with a comfortable backrest while sleeping.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:79.5''L x 41.8'' W x 62.9'' H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 79.5''L x 41.8'' W x 62.9'' H |
| Number of Package | 1 |
| Overall Product Weight | 96LBS |
| Weight Capacity | 300 LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Natural/Walnut |
| Number of Slats | 10 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Twin Size Wooden House Bed with Two Drawers, Natural
Twin Size Wooden House Bed with Two Drawers, Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Wood Type | Pine |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 62.90 |
| Weight (lbs) | 96.00 |
Product Features
- [Creativity House Bed] The kids house bed featuring a classic house-shape, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Spacious Storage] The wood house platform bed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood and MDF so that the bed is sturdy and durable for years to come.
- [Headboard Included]This twin size house platform bed includes 2 headboards to provide you with a comfortable backrest while sleeping.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:79.5''L x 41.8'' W x 62.9'' H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 79.5''L x 41.8'' W x 62.9'' H |
| Number of Package | 1 |
| Overall Product Weight | 96LBS |
| Weight Capacity | 300 LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Natural/Walnut |
| Number of Slats | 10 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $530.12
-70%$530.12
$159.04Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Wood Type | Pine |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.80 |
| Assembled Height (in.) | 62.90 |
| Weight (lbs) | 96.00 |
Product Features
- [Creativity House Bed] The kids house bed featuring a classic house-shape, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Spacious Storage] The wood house platform bed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage. It's a perfect space-saving solution to you.
- [Solid Construction] The bed structure is crafted from high-quality solid pine wood and MDF so that the bed is sturdy and durable for years to come.
- [Headboard Included]This twin size house platform bed includes 2 headboards to provide you with a comfortable backrest while sleeping.
- [Dimensions] Overall Product Dimension:79.5''L x 41.8'' W x 62.9'' H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Overall Product Dimension | 79.5''L x 41.8'' W x 62.9'' H |
| Number of Package | 1 |
| Overall Product Weight | 96LBS |
| Weight Capacity | 300 LBS |
| Recommended age | 6+ |
| Recommended Mattress Thickness | 6-8" |
| Product Type | House Bed |
| Size | Twin |
| Color | White/Gray/Natural/Walnut |
| Number of Slats | 10 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























