Twin XL over Twin XL Metal Bunk Bed with MDF Board Guardrail and Two Storage Drawers,Silver
Specifications
| Main Color | Silver |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 66.30 |
| Weight (lbs) | 107.00 |
Product Features
- [Industrial Modern bunk bed] Black frame and vintage MDF board with decoration on the middle of the bed frame, Minimalist style and Industrial design easy to accommodate with other bedroom furniture.
- [Large Storage Space] This bunk bed must be a benefit for you to put something in such as daily necessities with the two storage drawers.
- [Sturdy Metal Frame] Strong metal frame that includes an integrated ladder, full-length guardrails and secured MDF board to ensure security and stability.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
- [Twin XL over Twin XL& Easy Assembly] All accessories and instructions are included, easy assembly, Shipped in one easy-to-handle box.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Twin XL |
| Color | Silver |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.5''L x 41.3''W x 66.3''H |
| Each Bed | 80.3'' x 39.4'' |
| Total Height | 66.3'' |
| Recommend Mattress Thickness of Upper/Down Bed | 6''/8-10'' |
| Overall Product Weight | 107lbs |
| Bed Weight Capacity | 300lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Twin XL over Twin XL Metal Bunk Bed with MDF Board Guardrail and Two Storage Drawers,Silver
Twin XL over Twin XL Metal Bunk Bed with MDF Board Guardrail and Two Storage Drawers,Silver
Specifications
| Main Color | Silver |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 66.30 |
| Weight (lbs) | 107.00 |
Product Features
- [Industrial Modern bunk bed] Black frame and vintage MDF board with decoration on the middle of the bed frame, Minimalist style and Industrial design easy to accommodate with other bedroom furniture.
- [Large Storage Space] This bunk bed must be a benefit for you to put something in such as daily necessities with the two storage drawers.
- [Sturdy Metal Frame] Strong metal frame that includes an integrated ladder, full-length guardrails and secured MDF board to ensure security and stability.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
- [Twin XL over Twin XL& Easy Assembly] All accessories and instructions are included, easy assembly, Shipped in one easy-to-handle box.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Twin XL |
| Color | Silver |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.5''L x 41.3''W x 66.3''H |
| Each Bed | 80.3'' x 39.4'' |
| Total Height | 66.3'' |
| Recommend Mattress Thickness of Upper/Down Bed | 6''/8-10'' |
| Overall Product Weight | 107lbs |
| Bed Weight Capacity | 300lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Silver |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.50 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 66.30 |
| Weight (lbs) | 107.00 |
Product Features
- [Industrial Modern bunk bed] Black frame and vintage MDF board with decoration on the middle of the bed frame, Minimalist style and Industrial design easy to accommodate with other bedroom furniture.
- [Large Storage Space] This bunk bed must be a benefit for you to put something in such as daily necessities with the two storage drawers.
- [Sturdy Metal Frame] Strong metal frame that includes an integrated ladder, full-length guardrails and secured MDF board to ensure security and stability.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
- [Twin XL over Twin XL& Easy Assembly] All accessories and instructions are included, easy assembly, Shipped in one easy-to-handle box.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Twin XL |
| Color | Silver |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.5''L x 41.3''W x 66.3''H |
| Each Bed | 80.3'' x 39.4'' |
| Total Height | 66.3'' |
| Recommend Mattress Thickness of Upper/Down Bed | 6''/8-10'' |
| Overall Product Weight | 107lbs |
| Bed Weight Capacity | 300lbs |























