Twin XL Size Platform Bed with Storage LED Headboard, Charging Station, Twin Size Trundle and 2 Drawers, Gray
Specifications
| Place of Origin | Malaysia |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin XL |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 87.20 |
| Assembled Width (in.) | 41.60 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 153.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] There are 2 built-in storage shelves of the headboard and 2 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities.
- [Multi-functional Headboard] The white LED and charging station design bring convenience to your night life. No need to get out of bed, your mobile phone or iPad can be charged.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed, with drawers can be pulled away from either side of the bed. This is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin XL |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 87.2''L x 41.6''W x 47.2''H |
| Twin XL Bed | 80.7'' x 38.6'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/4'' |
| Overall Product Weight | 153lbs |
| Bed Weight Capacity | 280lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Twin XL Size Platform Bed with Storage LED Headboard, Charging Station, Twin Size Trundle and 2 Drawers, Gray
Twin XL Size Platform Bed with Storage LED Headboard, Charging Station, Twin Size Trundle and 2 Drawers, Gray
Specifications
| Place of Origin | Malaysia |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin XL |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 87.20 |
| Assembled Width (in.) | 41.60 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 153.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] There are 2 built-in storage shelves of the headboard and 2 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities.
- [Multi-functional Headboard] The white LED and charging station design bring convenience to your night life. No need to get out of bed, your mobile phone or iPad can be charged.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed, with drawers can be pulled away from either side of the bed. This is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin XL |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 87.2''L x 41.6''W x 47.2''H |
| Twin XL Bed | 80.7'' x 38.6'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/4'' |
| Overall Product Weight | 153lbs |
| Bed Weight Capacity | 280lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Malaysia |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin XL |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 87.20 |
| Assembled Width (in.) | 41.60 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 153.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] There are 2 built-in storage shelves of the headboard and 2 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities.
- [Multi-functional Headboard] The white LED and charging station design bring convenience to your night life. No need to get out of bed, your mobile phone or iPad can be charged.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed, with drawers can be pulled away from either side of the bed. This is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin XL |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Malaysia |
| Overall Product Dimension | 87.2''L x 41.6''W x 47.2''H |
| Twin XL Bed | 80.7'' x 38.6'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/4'' |
| Overall Product Weight | 153lbs |
| Bed Weight Capacity | 280lbs |























