Twin XL Wood Daybed with 2 Trundles, 3 Storage Cubbies, 1 Light for Free and USB Charging Design, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.90 |
| Assembled Width (in.) | 129.70 |
| Assembled Height (in.) | 35.50 |
| Weight (lbs) | 173.00 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The daybed frame is made of solid wood and MDF, providing dense and strong support. The construction ensures both a lifetime of use and a sturdy frame.
- [Space Saving Design] The daybed features 2 trundles to accommodate sleepovers or friends.
- [A Light for Free and USB Design] We also equipped this daybed with a free light, connected via USB. Another USB port is convenient for you to charge your phone when lying bed.
- [Storage Space] In addition to the sleeping space, the storage cubby and its top provide storage space for your books, toys or other items.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin XL/Twin/Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 81.9''L x 129.7''W x 35.5''H(with trundles out) |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Upper Bed | 79.9'' x 39.9'' |
| Middle Bed | 79.1'' x 39.3'' |
| Down Bed | 76.4'' x 40.9'' |
| Total Height | 35.5'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Middle/Down) | 10pcs/10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Middle/Down) | 6''/4''/6'' |
| Overall Product Weight | 173lb |
| Bed Weight Capacity(Upper/Middle/Down) | 250lb/250lb/250lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Twin XL Wood Daybed with 2 Trundles, 3 Storage Cubbies, 1 Light for Free and USB Charging Design, White
Twin XL Wood Daybed with 2 Trundles, 3 Storage Cubbies, 1 Light for Free and USB Charging Design, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.90 |
| Assembled Width (in.) | 129.70 |
| Assembled Height (in.) | 35.50 |
| Weight (lbs) | 173.00 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The daybed frame is made of solid wood and MDF, providing dense and strong support. The construction ensures both a lifetime of use and a sturdy frame.
- [Space Saving Design] The daybed features 2 trundles to accommodate sleepovers or friends.
- [A Light for Free and USB Design] We also equipped this daybed with a free light, connected via USB. Another USB port is convenient for you to charge your phone when lying bed.
- [Storage Space] In addition to the sleeping space, the storage cubby and its top provide storage space for your books, toys or other items.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin XL/Twin/Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 81.9''L x 129.7''W x 35.5''H(with trundles out) |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Upper Bed | 79.9'' x 39.9'' |
| Middle Bed | 79.1'' x 39.3'' |
| Down Bed | 76.4'' x 40.9'' |
| Total Height | 35.5'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Middle/Down) | 10pcs/10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Middle/Down) | 6''/4''/6'' |
| Overall Product Weight | 173lb |
| Bed Weight Capacity(Upper/Middle/Down) | 250lb/250lb/250lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.90 |
| Assembled Width (in.) | 129.70 |
| Assembled Height (in.) | 35.50 |
| Weight (lbs) | 173.00 |
Product Features
- [Sturdy Wood Frame] The daybed frame is made of solid wood and MDF, providing dense and strong support. The construction ensures both a lifetime of use and a sturdy frame.
- [Space Saving Design] The daybed features 2 trundles to accommodate sleepovers or friends.
- [A Light for Free and USB Design] We also equipped this daybed with a free light, connected via USB. Another USB port is convenient for you to charge your phone when lying bed.
- [Storage Space] In addition to the sleeping space, the storage cubby and its top provide storage space for your books, toys or other items.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin XL/Twin/Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 81.9''L x 129.7''W x 35.5''H(with trundles out) |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Upper Bed | 79.9'' x 39.9'' |
| Middle Bed | 79.1'' x 39.3'' |
| Down Bed | 76.4'' x 40.9'' |
| Total Height | 35.5'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Middle/Down) | 10pcs/10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Middle/Down) | 6''/4''/6'' |
| Overall Product Weight | 173lb |
| Bed Weight Capacity(Upper/Middle/Down) | 250lb/250lb/250lb |























