Upholstered Daybed with Trundle, Wood Slat Support,Upholstered Frame Sofa Bed, Twin,Gray
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 81.20 |
| Assembled Height (in.) | 29.50 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- ①[Upholstered Daybed] Elegant style Upholstered in carefully-selected linen fabric, features two armrests, this daybed with trundle not only suits any home décor, but is timeless in its design. The soft textile bedhead creates coziness, while the single color of the design creates versatility.
- ②[Functional Trundle] This exceptional piece of living room furniture is manufactured to meet your needs, allowing the cozy sofa to not only afford a comfortable seating experience but also accommodate your overnight guests with an extra sleeping area by simply pulling out the trundle daybed.
- ③[Reinforced Frame] The frame of this daybed with trundle is crafted from a combination of Polyester, MDF and foam to effortlessly hold up to 220 lbs for daybed, 200 lbs for trundle bed. It can fit two twin sized mattresses, giving more space for guests.
- ④[Functional Sofa Bed] This daybed can be used as a sofa, living room bed and guest bed. Multi-purpose use in a variety of rooms and spaces, such as kids, dorms and guest bedrooms for small living spaces and accommodating guests.
- ⑤[Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up that takes less than an hour with a friend’s help.
Description
| Material | Linen and MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Numbers of slats(daybed) | 10 |
| Numbers of slats(trundle) | 10 |
| Overall Product Dimension | 80''L*81.2''W*29.5''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Daybed bed | 76''x 39.4'' |
| Trundle | 75.2''x 39.2'' |
| Total height | 29.5'' |
| Overall Product Weight | 115lb |
| Daybed Weight capability | 220lb |
| Trundle Weight capability | 200lb |
| Recommend Trundle Mattress thickness | 6'' |
| Recommend Daybed Mattress thickness | 8-10'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Upholstered Daybed with Trundle, Wood Slat Support,Upholstered Frame Sofa Bed, Twin,Gray
Upholstered Daybed with Trundle, Wood Slat Support,Upholstered Frame Sofa Bed, Twin,Gray
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 81.20 |
| Assembled Height (in.) | 29.50 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- ①[Upholstered Daybed] Elegant style Upholstered in carefully-selected linen fabric, features two armrests, this daybed with trundle not only suits any home décor, but is timeless in its design. The soft textile bedhead creates coziness, while the single color of the design creates versatility.
- ②[Functional Trundle] This exceptional piece of living room furniture is manufactured to meet your needs, allowing the cozy sofa to not only afford a comfortable seating experience but also accommodate your overnight guests with an extra sleeping area by simply pulling out the trundle daybed.
- ③[Reinforced Frame] The frame of this daybed with trundle is crafted from a combination of Polyester, MDF and foam to effortlessly hold up to 220 lbs for daybed, 200 lbs for trundle bed. It can fit two twin sized mattresses, giving more space for guests.
- ④[Functional Sofa Bed] This daybed can be used as a sofa, living room bed and guest bed. Multi-purpose use in a variety of rooms and spaces, such as kids, dorms and guest bedrooms for small living spaces and accommodating guests.
- ⑤[Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up that takes less than an hour with a friend’s help.
Description
| Material | Linen and MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Numbers of slats(daybed) | 10 |
| Numbers of slats(trundle) | 10 |
| Overall Product Dimension | 80''L*81.2''W*29.5''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Daybed bed | 76''x 39.4'' |
| Trundle | 75.2''x 39.2'' |
| Total height | 29.5'' |
| Overall Product Weight | 115lb |
| Daybed Weight capability | 220lb |
| Trundle Weight capability | 200lb |
| Recommend Trundle Mattress thickness | 6'' |
| Recommend Daybed Mattress thickness | 8-10'' |
Original: $521.78
-70%$521.78
$156.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 81.20 |
| Assembled Height (in.) | 29.50 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- ①[Upholstered Daybed] Elegant style Upholstered in carefully-selected linen fabric, features two armrests, this daybed with trundle not only suits any home décor, but is timeless in its design. The soft textile bedhead creates coziness, while the single color of the design creates versatility.
- ②[Functional Trundle] This exceptional piece of living room furniture is manufactured to meet your needs, allowing the cozy sofa to not only afford a comfortable seating experience but also accommodate your overnight guests with an extra sleeping area by simply pulling out the trundle daybed.
- ③[Reinforced Frame] The frame of this daybed with trundle is crafted from a combination of Polyester, MDF and foam to effortlessly hold up to 220 lbs for daybed, 200 lbs for trundle bed. It can fit two twin sized mattresses, giving more space for guests.
- ④[Functional Sofa Bed] This daybed can be used as a sofa, living room bed and guest bed. Multi-purpose use in a variety of rooms and spaces, such as kids, dorms and guest bedrooms for small living spaces and accommodating guests.
- ⑤[Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up that takes less than an hour with a friend’s help.
Description
| Material | Linen and MDF |
| Size | Twin |
| Color | Gray |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Numbers of slats(daybed) | 10 |
| Numbers of slats(trundle) | 10 |
| Overall Product Dimension | 80''L*81.2''W*29.5''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Daybed bed | 76''x 39.4'' |
| Trundle | 75.2''x 39.2'' |
| Total height | 29.5'' |
| Overall Product Weight | 115lb |
| Daybed Weight capability | 220lb |
| Trundle Weight capability | 200lb |
| Recommend Trundle Mattress thickness | 6'' |
| Recommend Daybed Mattress thickness | 8-10'' |























