Upholstered Faux Leather Platform bed with a Hydraulic Storage System with LED Light Headboard Bed Frame with Slatted Queen Size
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Grey |
| Main Material | technical leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 88.60 |
| Assembled Width (in.) | 65.70 |
| Assembled Height (in.) | 26.60 |
| Weight (lbs) | 130.00 |
Product Features
- [Modern LED Light Headboard Bed]Decorated with stylish faux leather design, there are beautiful LED lights on the headboard, operated by a 24-button remote control, with 4 automatic changing modes and 16 light changing colors.
- [High Load Capacity]The slatted frame is made of a combination of metal and wood, the bearing capacity is up to 500LBS, this faux leather upholstered bed can stay firm and quiet when sleeping, there is a slatted support mattress without a box spring
- [Storage Bed]Large storage box under the bed can create extra space for your bedroom, storage space under the bed: 80"L x 60"W x7.1"H. Includes a fabric base to keep your belongings dust-free. In addition, the headboard LED light trough can also place some small items, such as mobile phones, alarm clocks, etc.
- [Durable]This storage bed features an easy-to-use hydraulic double lift mechanism and is made of the highest quality materials, including a sturdy center support beam and a padded frame.
- [Easy to assemble] The product size is 88.6"L x 65.7"W x 26.6"H Recommended mattress height 6"-8"All parts, tools and instructions are shipped directly to your door for easy assembly
Description

| Overall Product Dimension | 88.6"L x 65.7"W x 26.6"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 130LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 500LBS |
| Number of Slats | 12 |
| Recommended Mattress Thickness | 6"-8" |
| Product Type | upholstered bed with LED |
| Size | Queen |
| Color | Gray |
| Product material | Faux Leather+Plywood+Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | All Tools Included/Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Country of Origin | China |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Upholstered Faux Leather Platform bed with a Hydraulic Storage System with LED Light Headboard Bed Frame with Slatted Queen Size
Upholstered Faux Leather Platform bed with a Hydraulic Storage System with LED Light Headboard Bed Frame with Slatted Queen Size
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Grey |
| Main Material | technical leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 88.60 |
| Assembled Width (in.) | 65.70 |
| Assembled Height (in.) | 26.60 |
| Weight (lbs) | 130.00 |
Product Features
- [Modern LED Light Headboard Bed]Decorated with stylish faux leather design, there are beautiful LED lights on the headboard, operated by a 24-button remote control, with 4 automatic changing modes and 16 light changing colors.
- [High Load Capacity]The slatted frame is made of a combination of metal and wood, the bearing capacity is up to 500LBS, this faux leather upholstered bed can stay firm and quiet when sleeping, there is a slatted support mattress without a box spring
- [Storage Bed]Large storage box under the bed can create extra space for your bedroom, storage space under the bed: 80"L x 60"W x7.1"H. Includes a fabric base to keep your belongings dust-free. In addition, the headboard LED light trough can also place some small items, such as mobile phones, alarm clocks, etc.
- [Durable]This storage bed features an easy-to-use hydraulic double lift mechanism and is made of the highest quality materials, including a sturdy center support beam and a padded frame.
- [Easy to assemble] The product size is 88.6"L x 65.7"W x 26.6"H Recommended mattress height 6"-8"All parts, tools and instructions are shipped directly to your door for easy assembly
Description

| Overall Product Dimension | 88.6"L x 65.7"W x 26.6"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 130LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 500LBS |
| Number of Slats | 12 |
| Recommended Mattress Thickness | 6"-8" |
| Product Type | upholstered bed with LED |
| Size | Queen |
| Color | Gray |
| Product material | Faux Leather+Plywood+Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | All Tools Included/Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Country of Origin | China |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Grey |
| Main Material | technical leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 88.60 |
| Assembled Width (in.) | 65.70 |
| Assembled Height (in.) | 26.60 |
| Weight (lbs) | 130.00 |
Product Features
- [Modern LED Light Headboard Bed]Decorated with stylish faux leather design, there are beautiful LED lights on the headboard, operated by a 24-button remote control, with 4 automatic changing modes and 16 light changing colors.
- [High Load Capacity]The slatted frame is made of a combination of metal and wood, the bearing capacity is up to 500LBS, this faux leather upholstered bed can stay firm and quiet when sleeping, there is a slatted support mattress without a box spring
- [Storage Bed]Large storage box under the bed can create extra space for your bedroom, storage space under the bed: 80"L x 60"W x7.1"H. Includes a fabric base to keep your belongings dust-free. In addition, the headboard LED light trough can also place some small items, such as mobile phones, alarm clocks, etc.
- [Durable]This storage bed features an easy-to-use hydraulic double lift mechanism and is made of the highest quality materials, including a sturdy center support beam and a padded frame.
- [Easy to assemble] The product size is 88.6"L x 65.7"W x 26.6"H Recommended mattress height 6"-8"All parts, tools and instructions are shipped directly to your door for easy assembly
Description

| Overall Product Dimension | 88.6"L x 65.7"W x 26.6"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 130LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 500LBS |
| Number of Slats | 12 |
| Recommended Mattress Thickness | 6"-8" |
| Product Type | upholstered bed with LED |
| Size | Queen |
| Color | Gray |
| Product material | Faux Leather+Plywood+Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Estimated Time to Assemble | 0.5 hour |
| Suggested Number of People | 2 |
| Additional Tools Required | All Tools Included/Screwdriver |
| Avoid power tools | Yes |
| Country of Origin | China |
| Notes | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error. All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























