Upholstered Full Size Tufted Platform Bed, Blue
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 59.40 |
| Assembled Height (in.) | 27.60 |
| Weight (lbs) | 88.00 |
Product Features
- [Modern Upholstered platform bed]This design is elegant style upholstered in carefully-selected linen fabric.
- [Sturdy Construction]The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with linen slats for extra support. The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Linen+wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 80.3''L x 59.4''W x 27.6''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 27.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 97lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Upholstered Full Size Tufted Platform Bed, Blue
Upholstered Full Size Tufted Platform Bed, Blue
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 59.40 |
| Assembled Height (in.) | 27.60 |
| Weight (lbs) | 88.00 |
Product Features
- [Modern Upholstered platform bed]This design is elegant style upholstered in carefully-selected linen fabric.
- [Sturdy Construction]The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with linen slats for extra support. The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Linen+wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 80.3''L x 59.4''W x 27.6''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 27.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 97lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 59.40 |
| Assembled Height (in.) | 27.60 |
| Weight (lbs) | 88.00 |
Product Features
- [Modern Upholstered platform bed]This design is elegant style upholstered in carefully-selected linen fabric.
- [Sturdy Construction]The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with linen slats for extra support. The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Linen+wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 80.3''L x 59.4''W x 27.6''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 27.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 97lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lb |























