Velvet Accent Chair with Adjustable Armrests and Backrest, Button Tufted Lounge Chair, Single Recliner Armchair with Ottoman
Specifications
| Main Color | White Teddy |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 32.28 |
| Assembled Width (in.) | 30.71 |
| Assembled Height (in.) | 30.71 |
| Weight (lbs) | 51.35 |
Product Features
- Velvet Accent Chair
- Single Leisure Chairs
- Living Room Bedroom
- Modern & Elegant Chair
Description

| Products Size | Chair:32.28'' x 30.71" x 30.71'' /ottoman:18.9" x 15.75" x 15.75" |
| Seat Height | 15.75" |
| Seat depth | 19.69'' |
| Seat Width | 24.02'' |
| Arm Height | 23.62" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 15.35" |
| Net weight / Gross Weight | 51.35LBS /55.1LBS |
| Feet material | Iron |
| Color | Black |
| Upholstery Material | Velvet |
| Product Type | chair |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 350LB |
| Assembly Required: | YES |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


























Velvet Accent Chair with Adjustable Armrests and Backrest, Button Tufted Lounge Chair, Single Recliner Armchair with Ottoman
Velvet Accent Chair with Adjustable Armrests and Backrest, Button Tufted Lounge Chair, Single Recliner Armchair with Ottoman
Specifications
| Main Color | White Teddy |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 32.28 |
| Assembled Width (in.) | 30.71 |
| Assembled Height (in.) | 30.71 |
| Weight (lbs) | 51.35 |
Product Features
- Velvet Accent Chair
- Single Leisure Chairs
- Living Room Bedroom
- Modern & Elegant Chair
Description

| Products Size | Chair:32.28'' x 30.71" x 30.71'' /ottoman:18.9" x 15.75" x 15.75" |
| Seat Height | 15.75" |
| Seat depth | 19.69'' |
| Seat Width | 24.02'' |
| Arm Height | 23.62" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 15.35" |
| Net weight / Gross Weight | 51.35LBS /55.1LBS |
| Feet material | Iron |
| Color | Black |
| Upholstery Material | Velvet |
| Product Type | chair |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 350LB |
| Assembly Required: | YES |
Original: $453.41
-70%$453.41
$136.02Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White Teddy |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 32.28 |
| Assembled Width (in.) | 30.71 |
| Assembled Height (in.) | 30.71 |
| Weight (lbs) | 51.35 |
Product Features
- Velvet Accent Chair
- Single Leisure Chairs
- Living Room Bedroom
- Modern & Elegant Chair
Description

| Products Size | Chair:32.28'' x 30.71" x 30.71'' /ottoman:18.9" x 15.75" x 15.75" |
| Seat Height | 15.75" |
| Seat depth | 19.69'' |
| Seat Width | 24.02'' |
| Arm Height | 23.62" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 15.35" |
| Net weight / Gross Weight | 51.35LBS /55.1LBS |
| Feet material | Iron |
| Color | Black |
| Upholstery Material | Velvet |
| Product Type | chair |
| Frame Material | Plywood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 350LB |
| Assembly Required: | YES |























