Velvet Barrel Chair
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Anthracite |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 26.77 |
| Assembled Width (in.) | 27.17 |
| Assembled Height (in.) | 29.13 |
| Weight (lbs) | 31.53 |
Description
1)Material: Fire Resistant Foam Upholstered In Top Teddy Fabric+Aluminum back cover , constructed with Iron Base by Handmade
2)Product Dimension:26.77''×27.17''×29.13''
3)Product advantages: High quality material--fabric, Comfort and soft seating feeling.
| Products Size | 26.77"x27.17"x29.13" |
| Seat Height | 17.32" |
| Seat depth | 19.29" |
| Seat Width | 22.44" |
| Arm Height | 24.21" |
| Back Height-Seat to Top of Back | 11.81" |
| Net weight/Gross Weight | 31.53LBS/39.24LBS |
| Feet material | Iron |
| Color | Brown |
| Upholstery Material | Teddy fabric |
| Product Type | Leisure Chair |
| Frame Material | Plywood+Aluminum |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 220LB |
| Assembly Required: | NO |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Velvet Barrel Chair
Velvet Barrel Chair
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Anthracite |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 26.77 |
| Assembled Width (in.) | 27.17 |
| Assembled Height (in.) | 29.13 |
| Weight (lbs) | 31.53 |
Description
1)Material: Fire Resistant Foam Upholstered In Top Teddy Fabric+Aluminum back cover , constructed with Iron Base by Handmade
2)Product Dimension:26.77''×27.17''×29.13''
3)Product advantages: High quality material--fabric, Comfort and soft seating feeling.
| Products Size | 26.77"x27.17"x29.13" |
| Seat Height | 17.32" |
| Seat depth | 19.29" |
| Seat Width | 22.44" |
| Arm Height | 24.21" |
| Back Height-Seat to Top of Back | 11.81" |
| Net weight/Gross Weight | 31.53LBS/39.24LBS |
| Feet material | Iron |
| Color | Brown |
| Upholstery Material | Teddy fabric |
| Product Type | Leisure Chair |
| Frame Material | Plywood+Aluminum |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 220LB |
| Assembly Required: | NO |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Anthracite |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 26.77 |
| Assembled Width (in.) | 27.17 |
| Assembled Height (in.) | 29.13 |
| Weight (lbs) | 31.53 |
Description
1)Material: Fire Resistant Foam Upholstered In Top Teddy Fabric+Aluminum back cover , constructed with Iron Base by Handmade
2)Product Dimension:26.77''×27.17''×29.13''
3)Product advantages: High quality material--fabric, Comfort and soft seating feeling.
| Products Size | 26.77"x27.17"x29.13" |
| Seat Height | 17.32" |
| Seat depth | 19.29" |
| Seat Width | 22.44" |
| Arm Height | 24.21" |
| Back Height-Seat to Top of Back | 11.81" |
| Net weight/Gross Weight | 31.53LBS/39.24LBS |
| Feet material | Iron |
| Color | Brown |
| Upholstery Material | Teddy fabric |
| Product Type | Leisure Chair |
| Frame Material | Plywood+Aluminum |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 220LB |
| Assembly Required: | NO |























