COOLMORE Vintage Bar Stools with Back and Footrest Counter Height Dining Chairs 2PC/SET
Specifications
| Main Color | Navy |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 20.87 |
| Assembled Width (in.) | 20.08 |
| Assembled Height (in.) | 41.34 |
| Weight (lbs) | 22.04 |
Product Features
- Swivel Bar Stools with Backrest Footrest ,360 degree height adjustment
- Counter Height Bar Stools Set of 2 for Kitchen Counter metal legs
Description

| Upholstery Material | velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | silver |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | IRON |
| Product size | 20.47*18.31*33.46-41.73inch |
| Packing size | 28.74*20.87*12.60inch |
| Seat Height | 22.83-31.5" |
| Seat Width | 13.39" |
| Seat Depth | 14.57" |
| Net /Gross Weight | Net /Gross Weight |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





















COOLMORE Vintage Bar Stools with Back and Footrest Counter Height Dining Chairs 2PC/SET
COOLMORE Vintage Bar Stools with Back and Footrest Counter Height Dining Chairs 2PC/SET
Specifications
| Main Color | Navy |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 20.87 |
| Assembled Width (in.) | 20.08 |
| Assembled Height (in.) | 41.34 |
| Weight (lbs) | 22.04 |
Product Features
- Swivel Bar Stools with Backrest Footrest ,360 degree height adjustment
- Counter Height Bar Stools Set of 2 for Kitchen Counter metal legs
Description

| Upholstery Material | velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | silver |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | IRON |
| Product size | 20.47*18.31*33.46-41.73inch |
| Packing size | 28.74*20.87*12.60inch |
| Seat Height | 22.83-31.5" |
| Seat Width | 13.39" |
| Seat Depth | 14.57" |
| Net /Gross Weight | Net /Gross Weight |
Original: $561.00
-70%$561.00
$168.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Navy |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 20.87 |
| Assembled Width (in.) | 20.08 |
| Assembled Height (in.) | 41.34 |
| Weight (lbs) | 22.04 |
Product Features
- Swivel Bar Stools with Backrest Footrest ,360 degree height adjustment
- Counter Height Bar Stools Set of 2 for Kitchen Counter metal legs
Description

| Upholstery Material | velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | silver |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | IRON |
| Product size | 20.47*18.31*33.46-41.73inch |
| Packing size | 28.74*20.87*12.60inch |
| Seat Height | 22.83-31.5" |
| Seat Width | 13.39" |
| Seat Depth | 14.57" |
| Net /Gross Weight | Net /Gross Weight |























