Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Coffee |
| Main Material | Microsuede |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 26.38 |
| Assembled Width (in.) | 32.68 |
| Assembled Height (in.) | 40.16 |
| Weight (lbs) | 52.90 |
Product Features
- Recliner Chair Adjustable Home Theater Single Fabric Recliner Sofa Furniture with Thick Seat Cushion and Backrest Modern Living Room Recliners
- Modern Comfortable Upholstered leisure chair / Recliner Chair for Living Room
- Recliners Home Theater Seating with Lumbar Support, Reclining Sofa Chair for Living Room
- Upholstered Accent Lounge Arm Chair, Tufted Single Sofa Reading Chair
Description
| Upholstery Material | linen |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 26.38'' x 32.68'' x40.16'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 24.61'' |
| Seat height | 18.50'' |
| Seat depth | 18.90'' |
| Seat Width | 22.05'' |
| Net /Gross weight | 52.90 /60.61LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Coffee |
| Main Material | Microsuede |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 26.38 |
| Assembled Width (in.) | 32.68 |
| Assembled Height (in.) | 40.16 |
| Weight (lbs) | 52.90 |
Product Features
- Recliner Chair Adjustable Home Theater Single Fabric Recliner Sofa Furniture with Thick Seat Cushion and Backrest Modern Living Room Recliners
- Modern Comfortable Upholstered leisure chair / Recliner Chair for Living Room
- Recliners Home Theater Seating with Lumbar Support, Reclining Sofa Chair for Living Room
- Upholstered Accent Lounge Arm Chair, Tufted Single Sofa Reading Chair
Description
| Upholstery Material | linen |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 26.38'' x 32.68'' x40.16'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 24.61'' |
| Seat height | 18.50'' |
| Seat depth | 18.90'' |
| Seat Width | 22.05'' |
| Net /Gross weight | 52.90 /60.61LBS |
Original: $628.00
-70%$628.00
$188.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Coffee |
| Main Material | Microsuede |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 26.38 |
| Assembled Width (in.) | 32.68 |
| Assembled Height (in.) | 40.16 |
| Weight (lbs) | 52.90 |
Product Features
- Recliner Chair Adjustable Home Theater Single Fabric Recliner Sofa Furniture with Thick Seat Cushion and Backrest Modern Living Room Recliners
- Modern Comfortable Upholstered leisure chair / Recliner Chair for Living Room
- Recliners Home Theater Seating with Lumbar Support, Reclining Sofa Chair for Living Room
- Upholstered Accent Lounge Arm Chair, Tufted Single Sofa Reading Chair
Description
| Upholstery Material | linen |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 26.38'' x 32.68'' x40.16'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 24.61'' |
| Seat height | 18.50'' |
| Seat depth | 18.90'' |
| Seat Width | 22.05'' |
| Net /Gross weight | 52.90 /60.61LBS |























