Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Oyster grey |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 25.59 |
| Assembled Width (in.) | 31.50 |
| Assembled Height (in.) | 29.92 |
| Weight (lbs) | 31.03 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | TEAK COLOR |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 29.92'' H x 25.59'' W x31.50'' D |
| Arm Height - Floor to Arm | 22.05'' |
| Seat height | 16.94" |
| Seat thickness | 3.94" |
| Seat depth | 21.26" |
| Seat Width | 22.83" |
| Pillow Size: | 23.23*18.9*3.94INCH |
| Net /Gross weight | 31.03 /40.47LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Oyster grey |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 25.59 |
| Assembled Width (in.) | 31.50 |
| Assembled Height (in.) | 29.92 |
| Weight (lbs) | 31.03 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | TEAK COLOR |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 29.92'' H x 25.59'' W x31.50'' D |
| Arm Height - Floor to Arm | 22.05'' |
| Seat height | 16.94" |
| Seat thickness | 3.94" |
| Seat depth | 21.26" |
| Seat Width | 22.83" |
| Pillow Size: | 23.23*18.9*3.94INCH |
| Net /Gross weight | 31.03 /40.47LBS |
Original: $453.00
-70%$453.00
$135.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Oyster grey |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 25.59 |
| Assembled Width (in.) | 31.50 |
| Assembled Height (in.) | 29.92 |
| Weight (lbs) | 31.03 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | TEAK COLOR |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 29.92'' H x 25.59'' W x31.50'' D |
| Arm Height - Floor to Arm | 22.05'' |
| Seat height | 16.94" |
| Seat thickness | 3.94" |
| Seat depth | 21.26" |
| Seat Width | 22.83" |
| Pillow Size: | 23.23*18.9*3.94INCH |
| Net /Gross weight | 31.03 /40.47LBS |























