Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 24.41 |
| Assembled Width (in.) | 32.28 |
| Assembled Height (in.) | 33.07 |
| Weight (lbs) | 30.31 |
Product Features
- Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | Velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Product size | 24.41'' x 32.28'' x33.07'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 18.70'' |
| Seat height | 15.75'' |
| Seat depth | 19.69'' |
| Seat Width | 22.24'' |
| Net /Gross weight | 31.96 /37.69LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 24.41 |
| Assembled Width (in.) | 32.28 |
| Assembled Height (in.) | 33.07 |
| Weight (lbs) | 30.31 |
Product Features
- Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | Velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Product size | 24.41'' x 32.28'' x33.07'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 18.70'' |
| Seat height | 15.75'' |
| Seat depth | 19.69'' |
| Seat Width | 22.24'' |
| Net /Gross weight | 31.96 /37.69LBS |
Original: $533.00
-70%$533.00
$159.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 24.41 |
| Assembled Width (in.) | 32.28 |
| Assembled Height (in.) | 33.07 |
| Weight (lbs) | 30.31 |
Product Features
- Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | Velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Product size | 24.41'' x 32.28'' x33.07'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 18.70'' |
| Seat height | 15.75'' |
| Seat depth | 19.69'' |
| Seat Width | 22.24'' |
| Net /Gross weight | 31.96 /37.69LBS |























