Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 29.53 |
| Assembled Width (in.) | 32.48 |
| Assembled Height (in.) | 32.48 |
| Weight (lbs) | 44.63 |
Product Features
- Tufted Club Chair, Living Room Accent Chairs, Mid Century Modern Arm Chairs with Studded, Solid Wood Frame, for Living Room, Bedroom, Reading, or Office
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ boucle Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
- Mid Century Modern Accent Chair,Light Grey Fabric Chairs for Living RoomUpholstered Armchair with Scooped Arms for Bedroom,Apartment,Studio,Office
Description
| Upholstery Material | Chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 29.53" x 32.48" x32.48" |
| Back height | 20.87" |
| Seat height | 18.50" |
| Seat depth | 15.75"(includ the pillow) 22.05"(remove the pillow) |
| Seat Width | 21.26" |
| Net /Gross weight | 44.63 /48.71LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 29.53 |
| Assembled Width (in.) | 32.48 |
| Assembled Height (in.) | 32.48 |
| Weight (lbs) | 44.63 |
Product Features
- Tufted Club Chair, Living Room Accent Chairs, Mid Century Modern Arm Chairs with Studded, Solid Wood Frame, for Living Room, Bedroom, Reading, or Office
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ boucle Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
- Mid Century Modern Accent Chair,Light Grey Fabric Chairs for Living RoomUpholstered Armchair with Scooped Arms for Bedroom,Apartment,Studio,Office
Description
| Upholstery Material | Chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 29.53" x 32.48" x32.48" |
| Back height | 20.87" |
| Seat height | 18.50" |
| Seat depth | 15.75"(includ the pillow) 22.05"(remove the pillow) |
| Seat Width | 21.26" |
| Net /Gross weight | 44.63 /48.71LBS |
Original: $654.00
-70%$654.00
$196.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 29.53 |
| Assembled Width (in.) | 32.48 |
| Assembled Height (in.) | 32.48 |
| Weight (lbs) | 44.63 |
Product Features
- Tufted Club Chair, Living Room Accent Chairs, Mid Century Modern Arm Chairs with Studded, Solid Wood Frame, for Living Room, Bedroom, Reading, or Office
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ boucle Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
- Mid Century Modern Accent Chair,Light Grey Fabric Chairs for Living RoomUpholstered Armchair with Scooped Arms for Bedroom,Apartment,Studio,Office
Description
| Upholstery Material | Chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Brown |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 29.53" x 32.48" x32.48" |
| Back height | 20.87" |
| Seat height | 18.50" |
| Seat depth | 15.75"(includ the pillow) 22.05"(remove the pillow) |
| Seat Width | 21.26" |
| Net /Gross weight | 44.63 /48.71LBS |























