Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room 2PC /SET
Specifications
| Main Color | Black PU |
| Main Material | PU Leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 20.47 |
| Assembled Width (in.) | 22.05 |
| Assembled Height (in.) | 33.86 |
| Weight (lbs) | 34.38 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | pu leather |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Black |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | solid wood |
| Product size | 20.47'' x 22.05'' x 33.86'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 14.96'' |
| Seat height | 19.29'' |
| Seat depth | 18.90'' |
| Seat Width | 20.47'' |
| Net /Gross weight | 34.38 /38.13LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room 2PC /SET
Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room 2PC /SET
Specifications
| Main Color | Black PU |
| Main Material | PU Leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 20.47 |
| Assembled Width (in.) | 22.05 |
| Assembled Height (in.) | 33.86 |
| Weight (lbs) | 34.38 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | pu leather |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Black |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | solid wood |
| Product size | 20.47'' x 22.05'' x 33.86'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 14.96'' |
| Seat height | 19.29'' |
| Seat depth | 18.90'' |
| Seat Width | 20.47'' |
| Net /Gross weight | 34.38 /38.13LBS |
Original: $388.22
-70%$388.22
$116.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black PU |
| Main Material | PU Leather |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 20.47 |
| Assembled Width (in.) | 22.05 |
| Assembled Height (in.) | 33.86 |
| Weight (lbs) | 34.38 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with brown feet
Description

| Upholstery Material | pu leather |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Black |
| Removable Cushion Location | Seat |
| Leg Material | solid wood |
| Product size | 20.47'' x 22.05'' x 33.86'' |
| Arm Height - Floor to Arm | 14.96'' |
| Seat height | 19.29'' |
| Seat depth | 18.90'' |
| Seat Width | 20.47'' |
| Net /Gross weight | 34.38 /38.13LBS |























