Wood Full Size House Bed with Guardrail, Grey
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Grey |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.50 |
| Assembled Width (in.) | 57.50 |
| Assembled Height (in.) | 65.80 |
| Weight (lbs) | 54.50 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Playful Design] This bed featuring a house-shaped decoration, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Solid wood slats blend naturally into the already sturdy frame to give added ground-up support that provides stability. This bed also features guard rails for added safety.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Grey |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.5''L x 57.5''W x 65.8''H |
| Full Bed | 75.4'' x 54.3'' |
| Total Height | 65.8'' |
| Number of Bed Slats | 4pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 54.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Wood Full Size House Bed with Guardrail, Grey
Wood Full Size House Bed with Guardrail, Grey
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Grey |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.50 |
| Assembled Width (in.) | 57.50 |
| Assembled Height (in.) | 65.80 |
| Weight (lbs) | 54.50 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Playful Design] This bed featuring a house-shaped decoration, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Solid wood slats blend naturally into the already sturdy frame to give added ground-up support that provides stability. This bed also features guard rails for added safety.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Grey |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.5''L x 57.5''W x 65.8''H |
| Full Bed | 75.4'' x 54.3'' |
| Total Height | 65.8'' |
| Number of Bed Slats | 4pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 54.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |
Original: $142,800.00
-70%$142,800.00
$42,840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Grey |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.50 |
| Assembled Width (in.) | 57.50 |
| Assembled Height (in.) | 65.80 |
| Weight (lbs) | 54.50 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Playful Design] This bed featuring a house-shaped decoration, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space to play and have fun.
- [Safety Guaranteed] Solid wood slats blend naturally into the already sturdy frame to give added ground-up support that provides stability. This bed also features guard rails for added safety.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Grey |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.5''L x 57.5''W x 65.8''H |
| Full Bed | 75.4'' x 54.3'' |
| Total Height | 65.8'' |
| Number of Bed Slats | 4pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 54.5lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |























