Wood Full Size House Bed with Twin Size Trundle and Storage, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 61.10 |
| Weight (lbs) | 161.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Storage Space] There is a built-in storage shelf on the side of the daybed, which provide you plenty of storage space for daily necessities.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 56.1''W x 61.1''H |
| Full Bed | 77.1'' x 54.1'' |
| Trundle Bed | 74.4''x 38.6'' |
| Total Height | 61.1'' |
| Number of Bed Slats | 8pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 161lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 450lb/250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Wood Full Size House Bed with Twin Size Trundle and Storage, White
Wood Full Size House Bed with Twin Size Trundle and Storage, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 61.10 |
| Weight (lbs) | 161.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Storage Space] There is a built-in storage shelf on the side of the daybed, which provide you plenty of storage space for daily necessities.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 56.1''W x 61.1''H |
| Full Bed | 77.1'' x 54.1'' |
| Trundle Bed | 74.4''x 38.6'' |
| Total Height | 61.1'' |
| Number of Bed Slats | 8pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 161lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 450lb/250lbs |
Original: $933.00
-70%$933.00
$279.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 61.10 |
| Weight (lbs) | 161.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Storage Space] There is a built-in storage shelf on the side of the daybed, which provide you plenty of storage space for daily necessities.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 56.1''W x 61.1''H |
| Full Bed | 77.1'' x 54.1'' |
| Trundle Bed | 74.4''x 38.6'' |
| Total Height | 61.1'' |
| Number of Bed Slats | 8pcs/7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 161lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 450lb/250lbs |























