Wood Full Size House Murphy Bed with USB, Storage Shelves and Blackboard, Pink+White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Pink+White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Murphy |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 83.60 |
| Assembled Width (in.) | 61.40 |
| Assembled Height (in.) | 74.20 |
| Weight (lbs) | 230.00 |
Product Features
- [House and Window] Featuring the characteristic of house shape and a window decoration, the house bed adds a rustic, country feel to your room. White and pink finish make the bed more cute.
- [Multi-function Design] There are 2 small shelves on both sides of the window and a long shelf under the window, both of which can be used to store your favorite ornaments and other small items. There's also a built-in USB and socket on the long shelf, so you can put your phone in to charge without taking up other space.
- [Playful Design] In addition to sleeping and resting, this murphy bed can also be a playground for children when folded. The baffle on the right provides a sense of security and can be combined with other decorations to create a small world for the child.
- [With Blackboard] The design of the blackboard is both practical and decorative. Your little one can leave messages or draw pictures on it.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White+Pink |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 83.6''L x 61.4''W x 74.2''H |
| Full Bed | 76'' x 54.5'' |
| Total Height | 74.2'' |
| Blackboard | 21.7'' x 23.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Unfold) | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 230lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



























Wood Full Size House Murphy Bed with USB, Storage Shelves and Blackboard, Pink+White
Wood Full Size House Murphy Bed with USB, Storage Shelves and Blackboard, Pink+White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Pink+White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Murphy |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 83.60 |
| Assembled Width (in.) | 61.40 |
| Assembled Height (in.) | 74.20 |
| Weight (lbs) | 230.00 |
Product Features
- [House and Window] Featuring the characteristic of house shape and a window decoration, the house bed adds a rustic, country feel to your room. White and pink finish make the bed more cute.
- [Multi-function Design] There are 2 small shelves on both sides of the window and a long shelf under the window, both of which can be used to store your favorite ornaments and other small items. There's also a built-in USB and socket on the long shelf, so you can put your phone in to charge without taking up other space.
- [Playful Design] In addition to sleeping and resting, this murphy bed can also be a playground for children when folded. The baffle on the right provides a sense of security and can be combined with other decorations to create a small world for the child.
- [With Blackboard] The design of the blackboard is both practical and decorative. Your little one can leave messages or draw pictures on it.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White+Pink |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 83.6''L x 61.4''W x 74.2''H |
| Full Bed | 76'' x 54.5'' |
| Total Height | 74.2'' |
| Blackboard | 21.7'' x 23.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Unfold) | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 230lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Pink+White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Murphy |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 83.60 |
| Assembled Width (in.) | 61.40 |
| Assembled Height (in.) | 74.20 |
| Weight (lbs) | 230.00 |
Product Features
- [House and Window] Featuring the characteristic of house shape and a window decoration, the house bed adds a rustic, country feel to your room. White and pink finish make the bed more cute.
- [Multi-function Design] There are 2 small shelves on both sides of the window and a long shelf under the window, both of which can be used to store your favorite ornaments and other small items. There's also a built-in USB and socket on the long shelf, so you can put your phone in to charge without taking up other space.
- [Playful Design] In addition to sleeping and resting, this murphy bed can also be a playground for children when folded. The baffle on the right provides a sense of security and can be combined with other decorations to create a small world for the child.
- [With Blackboard] The design of the blackboard is both practical and decorative. Your little one can leave messages or draw pictures on it.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White+Pink |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 83.6''L x 61.4''W x 74.2''H |
| Full Bed | 76'' x 54.5'' |
| Total Height | 74.2'' |
| Blackboard | 21.7'' x 23.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Unfold) | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 230lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |























