Wood Full Size Loft Bed with Hanging Clothes Racks, White Rustic Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 57.10 |
| Assembled Height (in.) | 42.40 |
| Weight (lbs) | 119.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this loft bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Hanging Clothes Racks] Comes with 2 hanging clothes racks, this loft bed offers space for storing clothes and toys.
- [Playful Space] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bed prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White Rustic Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x57.1''W x 42.4''H |
| Full Bed | 75'' x 54.1'' |
| Total Height | 42.4'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6''-8'' |
| Overall Product Weight | 119lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Wood Full Size Loft Bed with Hanging Clothes Racks, White Rustic Natural
Wood Full Size Loft Bed with Hanging Clothes Racks, White Rustic Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 57.10 |
| Assembled Height (in.) | 42.40 |
| Weight (lbs) | 119.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this loft bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Hanging Clothes Racks] Comes with 2 hanging clothes racks, this loft bed offers space for storing clothes and toys.
- [Playful Space] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bed prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White Rustic Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x57.1''W x 42.4''H |
| Full Bed | 75'' x 54.1'' |
| Total Height | 42.4'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6''-8'' |
| Overall Product Weight | 119lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Original: $316,100.00
-70%$316,100.00
$94,830.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 57.10 |
| Assembled Height (in.) | 42.40 |
| Weight (lbs) | 119.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this loft bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Hanging Clothes Racks] Comes with 2 hanging clothes racks, this loft bed offers space for storing clothes and toys.
- [Playful Space] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bed prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White Rustic Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x57.1''W x 42.4''H |
| Full Bed | 75'' x 54.1'' |
| Total Height | 42.4'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6''-8'' |
| Overall Product Weight | 119lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























