Wood Queen Size House Platform Bed with Guardrail and 2 Drawers, Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 82.90 |
| Assembled Width (in.) | 97.20 |
| Assembled Height (in.) | 74.40 |
| Weight (lbs) | 106.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] The bed is constructed of pine wood and high-quality MDF, so it wouldn't make any noise and can definitely withstand the test of time.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the 15.3'' height guardrails, preventing accidental falls. Featuring the characteristic of a window and fence, the house bed adds a rustic, country feel to your room.
- [With Two Drawers] With two storage drawers underneath the bed, this bed gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Queen |
| Color | Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 82.9''L x 97.2''W x 74.4''H |
| Queen Bed | 80.8'' x 61'' |
| Total Height | 74.4'' |
| Number of Bed Slats | 8 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 106lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Wood Queen Size House Platform Bed with Guardrail and 2 Drawers, Natural
Wood Queen Size House Platform Bed with Guardrail and 2 Drawers, Natural
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 82.90 |
| Assembled Width (in.) | 97.20 |
| Assembled Height (in.) | 74.40 |
| Weight (lbs) | 106.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] The bed is constructed of pine wood and high-quality MDF, so it wouldn't make any noise and can definitely withstand the test of time.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the 15.3'' height guardrails, preventing accidental falls. Featuring the characteristic of a window and fence, the house bed adds a rustic, country feel to your room.
- [With Two Drawers] With two storage drawers underneath the bed, this bed gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Queen |
| Color | Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 82.9''L x 97.2''W x 74.4''H |
| Queen Bed | 80.8'' x 61'' |
| Total Height | 74.4'' |
| Number of Bed Slats | 8 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 106lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Original: $779.00
-70%$779.00
$233.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Natural |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 82.90 |
| Assembled Width (in.) | 97.20 |
| Assembled Height (in.) | 74.40 |
| Weight (lbs) | 106.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] The bed is constructed of pine wood and high-quality MDF, so it wouldn't make any noise and can definitely withstand the test of time.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the 15.3'' height guardrails, preventing accidental falls. Featuring the characteristic of a window and fence, the house bed adds a rustic, country feel to your room.
- [With Two Drawers] With two storage drawers underneath the bed, this bed gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Queen |
| Color | Natural |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 82.9''L x 97.2''W x 74.4''H |
| Queen Bed | 80.8'' x 61'' |
| Total Height | 74.4'' |
| Number of Bed Slats | 8 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 106lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |























