Wood Queen Size Platform Bed with Storage Headboard, Shelves and 2 Drawers, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 91.20 |
| Assembled Width (in.) | 62.90 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 181.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage Space] The headboard features built-in storage shelves and box. Besides, there are 2 drawers under the bed. Your bedding, toys, mobile phones, and so on can all be properly stored.
- [Upholstery Headboard] The 43.2'' x 16.3'' upholstered headboard provides a more comfortable and safe sleep.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Queen |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 91.2''L x 62.9''W x 47.2''H |
| Queen Bed | 80.7'' x 61'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 181lbs |
| Drawer Weight Capacity | 33lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Wood Queen Size Platform Bed with Storage Headboard, Shelves and 2 Drawers, Gray
Wood Queen Size Platform Bed with Storage Headboard, Shelves and 2 Drawers, Gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 91.20 |
| Assembled Width (in.) | 62.90 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 181.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage Space] The headboard features built-in storage shelves and box. Besides, there are 2 drawers under the bed. Your bedding, toys, mobile phones, and so on can all be properly stored.
- [Upholstery Headboard] The 43.2'' x 16.3'' upholstered headboard provides a more comfortable and safe sleep.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Queen |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 91.2''L x 62.9''W x 47.2''H |
| Queen Bed | 80.7'' x 61'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 181lbs |
| Drawer Weight Capacity | 33lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 91.20 |
| Assembled Width (in.) | 62.90 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 181.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage Space] The headboard features built-in storage shelves and box. Besides, there are 2 drawers under the bed. Your bedding, toys, mobile phones, and so on can all be properly stored.
- [Upholstery Headboard] The 43.2'' x 16.3'' upholstered headboard provides a more comfortable and safe sleep.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Queen |
| Color | Gray |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 91.2''L x 62.9''W x 47.2''H |
| Queen Bed | 80.7'' x 61'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 181lbs |
| Drawer Weight Capacity | 33lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |























