Wood Twin over Full Bunk Bed with Twin Size Trundle, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 58.30 |
| Assembled Height (in.) | 60.60 |
| Weight (lbs) | 180.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Safety Guaranteed] Solid wood slats blend naturally into the already sturdy frame to give added ground-up support that provides stability. The bunk bed features guard rails for added safety.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 58.3''W x 60.6''H |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Full Bed | 75'' x 54.5'' |
| Total Height | 60.6'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down/Trundle) | 6-8''/8-10''/6'' |
| Overall Product Weight | 180lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down/Trundle) | 300lbs/350lbs/300lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


























Wood Twin over Full Bunk Bed with Twin Size Trundle, White
Wood Twin over Full Bunk Bed with Twin Size Trundle, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 58.30 |
| Assembled Height (in.) | 60.60 |
| Weight (lbs) | 180.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Safety Guaranteed] Solid wood slats blend naturally into the already sturdy frame to give added ground-up support that provides stability. The bunk bed features guard rails for added safety.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 58.3''W x 60.6''H |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Full Bed | 75'' x 54.5'' |
| Total Height | 60.6'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down/Trundle) | 6-8''/8-10''/6'' |
| Overall Product Weight | 180lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down/Trundle) | 300lbs/350lbs/300lbs |
Original: $1,446.00
-70%$1,446.00
$433.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 58.30 |
| Assembled Height (in.) | 60.60 |
| Weight (lbs) | 180.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Safety Guaranteed] Solid wood slats blend naturally into the already sturdy frame to give added ground-up support that provides stability. The bunk bed features guard rails for added safety.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 58.3''W x 60.6''H |
| Twin Bed | 76'' x 39.3'' |
| Full Bed | 75'' x 54.5'' |
| Total Height | 60.6'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down/Trundle) | 6-8''/8-10''/6'' |
| Overall Product Weight | 180lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down/Trundle) | 300lbs/350lbs/300lbs |























