Wood Twin over Twin Bunk Bed with Fence Guardrail and a Big Drawer, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 42.50 |
| Assembled Height (in.) | 57.50 |
| Weight (lbs) | 135.00 |
Product Features
- [White and Natural Wood Color Combination] Whether it's a white body with wood-colored columns and treads, or a wood-colored body with white columns and treads, the rustic, country look of this bunk bed is the focal point of your bedroom. Simple and clean colors can match any style.
- [A Big Drawer] The large drawer under the bed can easily store your clothes or bedding, making it dustproof and tidy.
- [Fence Guardrail] Unique fence guardrails not only add security, but also bring a rustic, country feel to your room. At the same time, the rounded corners can prevent your little one from being bumped.
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 77''L x 42.5''W x 57.5''H |
| Twin Bed | 75.6'' x 39.4'' |
| Total Height | 57.5'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Down) | 14pcs/14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 135lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 220lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Wood Twin over Twin Bunk Bed with Fence Guardrail and a Big Drawer, White
Wood Twin over Twin Bunk Bed with Fence Guardrail and a Big Drawer, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 42.50 |
| Assembled Height (in.) | 57.50 |
| Weight (lbs) | 135.00 |
Product Features
- [White and Natural Wood Color Combination] Whether it's a white body with wood-colored columns and treads, or a wood-colored body with white columns and treads, the rustic, country look of this bunk bed is the focal point of your bedroom. Simple and clean colors can match any style.
- [A Big Drawer] The large drawer under the bed can easily store your clothes or bedding, making it dustproof and tidy.
- [Fence Guardrail] Unique fence guardrails not only add security, but also bring a rustic, country feel to your room. At the same time, the rounded corners can prevent your little one from being bumped.
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 77''L x 42.5''W x 57.5''H |
| Twin Bed | 75.6'' x 39.4'' |
| Total Height | 57.5'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Down) | 14pcs/14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 135lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 220lbs |
Original: $443,300.00
-70%$443,300.00
$132,990.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bunk |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 42.50 |
| Assembled Height (in.) | 57.50 |
| Weight (lbs) | 135.00 |
Product Features
- [White and Natural Wood Color Combination] Whether it's a white body with wood-colored columns and treads, or a wood-colored body with white columns and treads, the rustic, country look of this bunk bed is the focal point of your bedroom. Simple and clean colors can match any style.
- [A Big Drawer] The large drawer under the bed can easily store your clothes or bedding, making it dustproof and tidy.
- [Fence Guardrail] Unique fence guardrails not only add security, but also bring a rustic, country feel to your room. At the same time, the rounded corners can prevent your little one from being bumped.
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this bunk bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin over Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 77''L x 42.5''W x 57.5''H |
| Twin Bed | 75.6'' x 39.4'' |
| Total Height | 57.5'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Down) | 14pcs/14pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Down) | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 135lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Down) | 220lbs |























