Wood Twin Size House Bed with Roof, Window and Guardrail, Light Green
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Light Green |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 41.60 |
| Assembled Height (in.) | 49.10 |
| Weight (lbs) | 130.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Line Decoration] There are wooden panels with decorative moldings on the bed room, guard rails and front, giving your room a rustic, country feel.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the guardrail, preventing accidental falls. And it is not a completely enclosed space. Kids can enter and exit freely through the door.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Light Green |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 41.6''W x 49.1''H |
| Twin Bed | 77.7'' x 38.8'' |
| Total Height | 49.1'' |
| Number of Bed Slats | 7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 130lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Wood Twin Size House Bed with Roof, Window and Guardrail, Light Green
Wood Twin Size House Bed with Roof, Window and Guardrail, Light Green
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Light Green |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 41.60 |
| Assembled Height (in.) | 49.10 |
| Weight (lbs) | 130.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Line Decoration] There are wooden panels with decorative moldings on the bed room, guard rails and front, giving your room a rustic, country feel.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the guardrail, preventing accidental falls. And it is not a completely enclosed space. Kids can enter and exit freely through the door.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Light Green |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 41.6''W x 49.1''H |
| Twin Bed | 77.7'' x 38.8'' |
| Total Height | 49.1'' |
| Number of Bed Slats | 7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 130lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Original: $1,072.00
-70%$1,072.00
$321.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Light Green |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 41.60 |
| Assembled Height (in.) | 49.10 |
| Weight (lbs) | 130.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Line Decoration] There are wooden panels with decorative moldings on the bed room, guard rails and front, giving your room a rustic, country feel.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the guardrail, preventing accidental falls. And it is not a completely enclosed space. Kids can enter and exit freely through the door.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Light Green |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 41.6''W x 49.1''H |
| Twin Bed | 77.7'' x 38.8'' |
| Total Height | 49.1'' |
| Number of Bed Slats | 7pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 130lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |























