Wood Twin Size Loft Bed with Side Ladder, Antique White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Antique White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 41.70 |
| Weight (lbs) | 72.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this loft bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Antique Gray/White Design] Featuring the antique Gray/White design, the loft bed adds a rustic, country feel to your room.
- [Playful Space] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bed prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Antique White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78''L x 41.3''W x 41.7''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39'' |
| Total Height | 41.3'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 72lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Wood Twin Size Loft Bed with Side Ladder, Antique White
Wood Twin Size Loft Bed with Side Ladder, Antique White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Antique White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 41.70 |
| Weight (lbs) | 72.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this loft bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Antique Gray/White Design] Featuring the antique Gray/White design, the loft bed adds a rustic, country feel to your room.
- [Playful Space] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bed prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Antique White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78''L x 41.3''W x 41.7''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39'' |
| Total Height | 41.3'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 72lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Original: $631.00
-70%$631.00
$189.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Antique White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 41.30 |
| Assembled Height (in.) | 41.70 |
| Weight (lbs) | 72.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Made of high-quality solid pine wood and MDF with reliable construction, this loft bed frame can last for long time use and ensure strong stability and durability.
- [Antique Gray/White Design] Featuring the antique Gray/White design, the loft bed adds a rustic, country feel to your room.
- [Playful Space] There is plenty of space under the bed, making it a great place for your kids to play.
- [Safety Guaranteed] Full-length guardrails on the upper bed prevent accidental falls. The ladder tightly attaches to the bed for easy access and wobble-free footing.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | Antique White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78''L x 41.3''W x 41.7''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39'' |
| Total Height | 41.3'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6'' |
| Overall Product Weight | 72lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |























