Wood Twin Size Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and Trundle, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 74.00 |
| Assembled Width (in.) | 81.50 |
| Assembled Height (in.) | 41.00 |
| Weight (lbs) | 80.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Cute Design] Perfect for your little one's bedroom, this twin platform bed shows off a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Footboard Design] The footboard is equipped with tail decoration and 4 small hooks, giving you a good place to hang your toys.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 74''L x 81.5''W x 41''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39'' |
| Total Height | 41'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed((Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 80lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 250lbs/150lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Wood Twin Size Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and Trundle, White
Wood Twin Size Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and Trundle, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 74.00 |
| Assembled Width (in.) | 81.50 |
| Assembled Height (in.) | 41.00 |
| Weight (lbs) | 80.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Cute Design] Perfect for your little one's bedroom, this twin platform bed shows off a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Footboard Design] The footboard is equipped with tail decoration and 4 small hooks, giving you a good place to hang your toys.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 74''L x 81.5''W x 41''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39'' |
| Total Height | 41'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed((Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 80lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 250lbs/150lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 74.00 |
| Assembled Width (in.) | 81.50 |
| Assembled Height (in.) | 41.00 |
| Weight (lbs) | 80.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Cute Design] Perfect for your little one's bedroom, this twin platform bed shows off a playful cartoon ears look both you and your little one will love.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Footboard Design] The footboard is equipped with tail decoration and 4 small hooks, giving you a good place to hang your toys.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 74''L x 81.5''W x 41''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39'' |
| Total Height | 41'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed((Upper/Trundle) | 6-8''/6'' |
| Overall Product Weight | 80lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 250lbs/150lbs |























