Wood Twin Size Platform Bed with House-shaped Storage Headboard and Built-in LED, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 89.70 |
| Assembled Height (in.) | 57.60 |
| Weight (lbs) | 96.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House-shaped Storage Headboard] This bed comes with 4 storage shelves, which are arranged on the headboard of the bed, which is very space-saving. Multiple shelves give you plenty of storage space. At the same time, the shelf as a whole looks like a house, which is very interesting.
- [With LED] There are LED light strips in the roof and both sides of the room-shaped bedside. This not only decorates the bed, but also brings convenience to your night life.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 77.6''L x 89.7''W x 57.6''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 38.6'' |
| Total Height | 57.6'' |
| Number of Bed Slats | 8pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 96lbs |
| Bed Weight Capacity | 300lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Wood Twin Size Platform Bed with House-shaped Storage Headboard and Built-in LED, White
Wood Twin Size Platform Bed with House-shaped Storage Headboard and Built-in LED, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 89.70 |
| Assembled Height (in.) | 57.60 |
| Weight (lbs) | 96.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House-shaped Storage Headboard] This bed comes with 4 storage shelves, which are arranged on the headboard of the bed, which is very space-saving. Multiple shelves give you plenty of storage space. At the same time, the shelf as a whole looks like a house, which is very interesting.
- [With LED] There are LED light strips in the roof and both sides of the room-shaped bedside. This not only decorates the bed, but also brings convenience to your night life.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 77.6''L x 89.7''W x 57.6''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 38.6'' |
| Total Height | 57.6'' |
| Number of Bed Slats | 8pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 96lbs |
| Bed Weight Capacity | 300lbs |
Original: $292,300.00
-70%$292,300.00
$87,690.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 89.70 |
| Assembled Height (in.) | 57.60 |
| Weight (lbs) | 96.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [House-shaped Storage Headboard] This bed comes with 4 storage shelves, which are arranged on the headboard of the bed, which is very space-saving. Multiple shelves give you plenty of storage space. At the same time, the shelf as a whole looks like a house, which is very interesting.
- [With LED] There are LED light strips in the roof and both sides of the room-shaped bedside. This not only decorates the bed, but also brings convenience to your night life.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 77.6''L x 89.7''W x 57.6''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 38.6'' |
| Total Height | 57.6'' |
| Number of Bed Slats | 8pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 96lbs |
| Bed Weight Capacity | 300lbs |























