Wood Twin Size platform bed with Storage Headboard, Shelves and 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.30 |
| Assembled Width (in.) | 50.70 |
| Assembled Height (in.) | 33.90 |
| Weight (lbs) | 124.44 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage Space] The headboard features built-in storage shelves and box. Besides, there are 2 drawers under the bed. Your bedding, toys, mobile phones, and so on can all be properly stored.
- [Upholstery Headboard] The 39.4'' x 16.5'' upholstered headboard provides a more comfortable and safe sleep.
- [Rotatable Storage Board] 29.5" x 8.7" rotatable storage board allows you to watch movies on your phone or tablet in bed
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.3''L x 50.7'W x 33.9''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 33.9'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 124.4lbs |
| Drawer Weight Capacity | 33lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Wood Twin Size platform bed with Storage Headboard, Shelves and 2 Drawers, White
Wood Twin Size platform bed with Storage Headboard, Shelves and 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.30 |
| Assembled Width (in.) | 50.70 |
| Assembled Height (in.) | 33.90 |
| Weight (lbs) | 124.44 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage Space] The headboard features built-in storage shelves and box. Besides, there are 2 drawers under the bed. Your bedding, toys, mobile phones, and so on can all be properly stored.
- [Upholstery Headboard] The 39.4'' x 16.5'' upholstered headboard provides a more comfortable and safe sleep.
- [Rotatable Storage Board] 29.5" x 8.7" rotatable storage board allows you to watch movies on your phone or tablet in bed
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.3''L x 50.7'W x 33.9''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 33.9'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 124.4lbs |
| Drawer Weight Capacity | 33lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.30 |
| Assembled Width (in.) | 50.70 |
| Assembled Height (in.) | 33.90 |
| Weight (lbs) | 124.44 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multiple Storage Space] The headboard features built-in storage shelves and box. Besides, there are 2 drawers under the bed. Your bedding, toys, mobile phones, and so on can all be properly stored.
- [Upholstery Headboard] The 39.4'' x 16.5'' upholstered headboard provides a more comfortable and safe sleep.
- [Rotatable Storage Board] 29.5" x 8.7" rotatable storage board allows you to watch movies on your phone or tablet in bed
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
Description
| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Twin |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 81.3''L x 50.7'W x 33.9''H |
| Twin Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 33.9'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 124.4lbs |
| Drawer Weight Capacity | 33lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lbs |























