Wooden Twin Size House Bed with 2 Drawers,Kids Bed with Storage Shelf, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 42.50 |
| Assembled Height (in.) | 70.90 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- Playhouse Design: Featuring roof, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- A Better Sleeping Environment:Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation. And this bed has 2 drawers,which can provide more storage spaces.
- Space-saving:There is a shelf compartment on the back of this crib, which can be used to store decoration, clocks, books and small things.
- Superior Quality:The house bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability. Slats are included, you do not need to prepare box springs or foundations.
- Product Dimension:Overall Product Dimension - 77.6"L x 42.5"W x 70.9"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Product Type | Bed |
| Color | White |
| Material | Pine+Plywood+MDF |
| Overall Product Dimension | 77.6"x 42.5"x 70.9"(L x W x H) |
| Size | Twin |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Overall Product Weight | 115LBS |
| Weight Capacity | Bed:250lbs Trundle:250lbs |
| Number of Slats | 10 |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Wooden Twin Size House Bed with 2 Drawers,Kids Bed with Storage Shelf, White
Wooden Twin Size House Bed with 2 Drawers,Kids Bed with Storage Shelf, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 42.50 |
| Assembled Height (in.) | 70.90 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- Playhouse Design: Featuring roof, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- A Better Sleeping Environment:Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation. And this bed has 2 drawers,which can provide more storage spaces.
- Space-saving:There is a shelf compartment on the back of this crib, which can be used to store decoration, clocks, books and small things.
- Superior Quality:The house bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability. Slats are included, you do not need to prepare box springs or foundations.
- Product Dimension:Overall Product Dimension - 77.6"L x 42.5"W x 70.9"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Product Type | Bed |
| Color | White |
| Material | Pine+Plywood+MDF |
| Overall Product Dimension | 77.6"x 42.5"x 70.9"(L x W x H) |
| Size | Twin |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Overall Product Weight | 115LBS |
| Weight Capacity | Bed:250lbs Trundle:250lbs |
| Number of Slats | 10 |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Original: $918.00
-70%$918.00
$275.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.60 |
| Assembled Width (in.) | 42.50 |
| Assembled Height (in.) | 70.90 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- Playhouse Design: Featuring roof, this unique bed creates a fun and adorable space that not only serves as a comfortable sleeping area but also double as a space for your kids to play and have fun.
- A Better Sleeping Environment:Thanks to the semi-enclosed space, your kids will have their own sleeping space that affords a comforting atmosphere for better sleep while not sacrificing air circulation. And this bed has 2 drawers,which can provide more storage spaces.
- Space-saving:There is a shelf compartment on the back of this crib, which can be used to store decoration, clocks, books and small things.
- Superior Quality:The house bed is constructed with a sturdy pinewood frame that can enhance stability and durability. Slats are included, you do not need to prepare box springs or foundations.
- Product Dimension:Overall Product Dimension - 77.6"L x 42.5"W x 70.9"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description
| Product Type | Bed |
| Color | White |
| Material | Pine+Plywood+MDF |
| Overall Product Dimension | 77.6"x 42.5"x 70.9"(L x W x H) |
| Size | Twin |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Overall Product Weight | 115LBS |
| Weight Capacity | Bed:250lbs Trundle:250lbs |
| Number of Slats | 10 |
| Recommended Mattress Thickness | 6" |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |























